رویاهای شکسته شده توسط لونا ، رمزنگاری که در سه روز سقوط کرد: "به نظر می رسید یک شرط امن است"

ساخت وبلاگ

Cryptocurrency-که زمانی یک داستان موفقیت در این بخش در نظر گرفته می شد-طی 72 ساعت فرو ریخت و امیدهای بسیاری از سرمایه گذاران کوچک آن را از بین برد

Do Kwon, the founder of Terraform Labs, the creator of Luna.

آیا Kwon ، بنیانگذار آزمایشگاه های Terraform ، خالق لونا. Woohae Cho (بلومبرگ)

تا چند روز پیش ، D. S فکر می کرد که سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری یکی از بهترین تصمیمات زندگی وی است. وی 80،000 یورو (84،300 دلار) در لونا داشت - دو برابر 40،000 یورو (42. 200 دلار) که تقریباً یک سال پیش سرمایه گذاری کرده بود. امروز ، هنگامی که او برنامه را باز می کند تا ببیند چه مقدار از آن را ترک کرده است ، چشم انداز تاریک است: 4 یورو (4. 22 دلار)."به نظر می رسید یکی از امن ترین شرط ها است. حتی وقتی بیت کوین ارزش خود را از دست می داد ، لونا به اوج تمام وقت ضربه می زد. آنها قصد داشتند پروژه های زیادی را راه اندازی کنند و از صندوق های سرمایه گذاری حمایت می شوند. "می گوید: اسپانیایی 32 ساله ، که بیشتر پس انداز خود را فقط در سه روز پس از فروپاشی ارز دیجیتال تبخیر می کند.

داستان او در سراسر جهان تکرار می شود. لونا توسط Terraform Labs ساخته شده است که متعلق به 30 ساله Do Kwon از کره جنوبی است. تنها تا چند روز پیش ، یکی از بزرگترین داستانهای موفقیت این بخش محسوب می شد. هفته گذشته ، قبل از فروپاشی ، یک سرمایه گذار جوان لونا Kwon را "بینایی ، الون مشک آینده" توصیف کرد. ده ها هزار سرمایه گذار کوچک در سراسر جهان پول خود را به لونا انداختند که زمانی 18 میلیارد دلار ارزش داشت. اما وقتی سرمایه گذاران با ضرر و زیان خود روبرو می شوند ، نظرات در مورد Kwon تغییر کرده است. در تالارهایی مانند Reddit ، پشتیبانان یک بار مشتاق بر ضرر و زیان خود تلاش می کنند ، در حالی که برخی از کاربران افکار خودکشی را ابراز می کنند. و اکنون کوون از امنیت خود می ترسد. پس از تصادف لونا ، یک غریبه وارد محل آپارتمان کوون شد و در درگاه زنگ زد و از همسرش پرسید که آیا شوهرش قبل از فرار از محل در خانه است. بنا بر گزارش ها ، همسر کوون به دنبال حمایت از پلیس بوده است.

این پایانی آزاردهنده برای دوره ای از سرخوشی بی حد و حصر است. زمانی که ارزش لونا از 4 دلار در فوریه 2021 به 60 دلار در همان ماه سال 2022 رسید - که تنها در یک سال پانزده برابر شد - سؤالاتی در مورد افزایش ناگهانی آن مطرح نشد، در عوض، انتظار می رفت که حتی بیشتر هم افزایش یابد. تعداد کمی مشکوک بودند که همه چیز در شرف فروپاشی است. من سرمایه گذاری کردم زیرا یکی از برترین ارزهای دیجیتال بود. از نظر ارزش بازار در بین 10 کشور برتر قرار گرفت. من در این پروژه فروخته شدم و سودآوری استیبل کوین آن باورنکردنی بود.

استیبل کوینی که او به آن اشاره می کند TerraUSD یا UST است. به سرمایه‌گذارانی که UST را در «پروتکل لنگر»، یک پروتکل وام‌دهی و استقراضی که توسط آزمایشگاه‌های Terraform ساخته شده بود، سپرده‌گذاری کردند، نرخ بازدهی ثابتی تا 19 درصد دریافت کردند. در شرایطی که تعداد کمی از بانک‌ها به دلیل نرخ‌های بهره پایین، بیش از 0 درصد می‌دهند، سرمایه‌گذاران برنده این ناهنجاری را زیر سؤال نبردند، زیرا قدرت فناوری جدیدی که نوید ثروتمند شدن آنها را می‌داد کور کرده بود. اما UST پیوند خود را با دلار آمریکا از دست داد و این همان چیزی است که لونا، واحد پول خواهرش را وارد یک مارپیچ سلامت کرد. لونا بیش از 90 درصد از ارزش خود را در سه روز از دست داد و یکی از بزرگترین شوک ها را در تاریخ کوتاه بخش کریپتو ایجاد کرد. اما ضررهای بزرگ همیشه به عنوان یک عامل بازدارنده عمل نمی کند. من هنوز فکر می کنم که می تواند بچرخد و من چیزی نفروختم. برعکس، من بیشتر خریده ام. وقتی مردی برای مهمانی بیرون می‌رود و 50 یورو [53 دلار] برای نوشیدنی‌هایی خرج می‌کند که بر سلامتی او تأثیر می‌گذارد، هیچ‌کس از او نمی‌پرسد که آیا فکر می‌کند دور انداختن آن پول اشتباه است یا خیر. حداقل این به بدن من آسیب نمی رساند.

ناامیدی

سایر سرمایه گذاران لونا به طور کامل امید خود را به بازگشت از دست داده اند که کارشناسان نیز آن را رد کرده اند. یک سرمایه گذار، یک پزشک 41 ساله، که مانند بقیه افراد آسیب دیده از سقوط تنها به شرط ناشناس بودن صحبت می کند، می گوید که از این پس سرمایه گذاری خود را در ارزهای دیجیتال به دو ارز بزرگ محدود می کند: بیت کوین و اتریوم.. من دو ماه از حقوق خود را از دست داده ام، حدود 8000 یورو [8500 دلار]، بنابراین چیزی برای من تغییر نکرده است. سرمایه‌گذاری‌های من متنوع است و درصدی که در ارزهای دیجیتال دارم بسیار کم است، اما فکر می‌کنم این ضربه‌ای به پذیرش آینده ارزهای دیجیتال است که بسیار درباره آن صحبت می‌شود. او در پیامی در تلگرام که چندین گروه از سرمایه گذاران لونا دارد، می گوید: در حال حاضر در حاشیه بمانم و فقط سود را دوباره سرمایه گذاری کنم.

یوورج شارما از هند یکی از معدود افرادی است که موافقت کرده است نام کامل خود را ارائه دهد. خطر کمی وجود دارد که دوستان و خانواده وی این خبر را بخوانند و 200 دلار که در لونا از دست داده است نیز زندگی خود را افزایش نداده است. اما برای این دانش آموز تجاری 19 ساله از کلکته ، پول بیشتری از آنچه به نظر می رسد است. وی گفت: "این برای من بسیار زیاد است زیرا برای دستیابی به آن تلاش زیادی برای من داشته است. این دستمزد دو ماه است. من هنوز امیدوارم که کاری برای رسیدگی به این تصادف ویرانگر انجام شود و من می توانم حداقل با آنچه سرمایه گذاری کردم ، بیرون بیایم. "احتمال وقوع آن نزدیک به نیل است. قیمت لونا امروز 0. 0002 دلار است.

پرونده شارما یک روند رو به رشد را برجسته می کند: جوانان بیشتر و بیشتر در حال سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه و بدون هیچ گونه ایمنی هستند. این واقعیت که آنها مبالغ زیادی برای سرمایه گذاری ندارند ، تنها چیزی است که مانع از دست دادن مبلغ بیشتر پول در بخشی است که آنها کاملاً درک نمی کنند. حال سؤال این است که آیا این سرمایه گذاران جوان همچنان ادامه خواهند یافت و وقتی شروع به کسب درآمد بیشتر می کنند ، سرمایه گذاری بیشتری می کنند یا اینکه آیا این فقط یک روند عبور است که با گذشت زمان محو می شود.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : عزت‌الله انتظامی بازدید : 1464 تاريخ : چهارشنبه 9 فروردين 1402 ساعت: 10:54