بیت کوین: چرا نباید در طلای احمق امروز سرمایه گذاری کنید

ساخت وبلاگ

اگر امروز بیت کوین 10،000 دلار باشد ، به این دلیل است که احمق که آن را با قیمت 10،000 دلار خریداری کرده است امیدوار است که یک احمق بزرگ دیگر 12000 دلار برای آن فردا بپردازد. اما برای پول خود چه می کنید؟ارزشش چیست؟این مشکل است.

اخیراً در مورد بیت کوین سؤال شده است. من در مورد آن چیزی ننوشته ام زیرا خودم را در یک مکان ناراحت کننده در موافقت با رسانه های اصلی پیدا می کنم: این یک حباب است. بیت کوین به عنوان آنچه که من آن را "طلای هزاره" می نامم ، شروع کرد - نسل جوان (دیجیتال) آن را به عنوان جایگزین طلای خود نگاه می کرد.

بیت کوین واقعاً دو چیز است: یک فناوری blockchain و یک ارز (درک شده). عنصر blockchain بیت کوین ممکن است برنامه های عظیمی در آینده داشته باشد: ممکن است برای قراردادهای الکترونیکی ، رای گیری ، انتقال پول استفاده شود - و لیست ادامه می یابد. اما تصور غلط بسیار مهمی در مورد بیت کوین وجود دارد. مالکیت بیت کوین به شما مالکیت این فناوری را نمی دهد. من ، بدون داشتن یک بیت کوین ، به اندازه کسی که صاحب یک میلیون بیت کوین است ، دارای فناوری بیت کوین هستم. یعنی دقیقاً هیچ. این دقیقاً مثل زمانی است که 1000 دلار در کارت بدهی ویزا دارید: 1000 دلار به شما مالکیت بخشی از شبکه ویزا را نمی دهد ، مگر اینکه در واقع سهام ویزا داشته باشید.

داشتن بیت کوین به شما حق می دهد ... در واقع چه؟بیت های دیجیتال؟

در امور مالی شخصی Kiplinger مشترک شوید

یک سرمایه گذار باهوش و آگاه تر باشید.

برای اخبار الکترونیکی رایگان Kiplinger ثبت نام کنید

سود و پیشرفت با بهترین توصیه های متخصص Kiplinger در مورد سرمایه گذاری ، مالیات ، بازنشستگی ، امور مالی شخصی و موارد دیگر - مستقیماً به نامه الکترونیکی خود.

سود و پیشرفت با بهترین توصیه های تخصصی Kiplinger - مستقیم به ایمیل خود.

وال استریت در مورد آنچه ارزشش را دارد اشتباه است

یک مشتری به شوخی به من گفت که بزرگترین دست و پنجه نرم او در سال 2016 و 2017 این است که من او را بیت کوین خریداری نکردم. من به او گفتم نه چندان شوخی که اگر او را بیت کوین خریداری کردم ، او حق داشت که مرا آتش بزند. شاید من یک دایناسور باشم. اما ، مانند طلا ، ارزش بیت کوین غیرممکن است. ارزشش چیست؟جریان نقدی ندارد. آیا سکه 2 ، 200 دلار یا 20،000 دلار ارزش دارد؟اما مدل قیمت وال استریت اینگونه به نظر می رسد: "اگر فقط x درصد از جمعیت جهانی مبلغ بیت کوین را خریداری کنند ، به دلیل کمبود آن ، ارزش Z را خواهد داشت."از نظر سطح ، این نوع مدل ها عقلانیت آشکار و یک ارزیابی تقریباً مانند تجارت را به دارایی می بخشد که ارزش ذاتی ندارد. اما حقیقت ساده این است: بیت کوین غیرقابل ارزش است.

در سال 1997 ، هنگامی که ارزش کک شروع به رقیب برخی از نقطه های مختلف کرد ، گاوها از این ریاضیات استفاده می کردند: "متوسط مصرف کننده کک در بازارهای توسعه یافته 296 اونس کک در سال می نوشد. این بازارها تنها 20 ٪ از جمعیت جهانی را تشکیل می دهند. "و سپس خط پانچ: "آیا می توانید تصور کنید که اگر تنها x ٪ از سایر نقاط جهان 296 اونس کک در سال مصرف کنند ، فروش کک چه خواهد بود؟"به نوعی ، بقیه جهان هنوز 296 اونس کک مصرف نمی کنند. بیست سال بعد ، قیمت سهام کوک از جایی که در آن زمان بود فاصله ندارد - اما در راه کاهش 60 ٪ و برای یک دهه در آنجا ماند. با این حال ، کک یک شرکت واقعی با یک محصول واقعی ، فروش واقعی ، یک برند واقعی و جریان نقدی با سود سهام واقعی و ملموس واقعی بود.

دلیل احمقانه مردم بیت کوین را خریداری می کنند

اگر سرمایه گذاران نتوانند یک دارایی را ارزیابی کنند ، آنها نمی توانند منطقی باشند. با وجود بیت کوین امروز بیش از 10،000 دلار - در بالاترین حد خود ، در ماه دسامبر تقریباً 20،000 دلار بود - برای من کاملاً واضح است ، با بهره گیری از این ، که باید بیت کوین را با 28 سنت خریداری می کردم. اما شما فقط در عقب نشینی می کنید.

بیایید از نظر ذهنی (فقط از نظر ذهنی) امروز بیت کوین را با 11000 دلار خریداری کنیم. اگر روزانه 5 ٪ افزایش یابد و به 110،000 دلار برسد - شما نیازی به عقلانیت ندارید. فقط بخرید و غرق شوید. اما اگر قیمت به 8000 دلار کاهش یابد ، چه کاری انجام می دهید؟شما احتمالاً می گویید ، "هیچ چیز بزرگی نیست ، من به ارزهای رمزنگاری اعتقاد دارم."چه می شود اگر آن را به 5،500 دلار برساند؟نیمی از پول سخت درآمد شما از بین رفته است. آیا بیشتر خرید می کنید؟به من اعتماد کنید ، در آن زمان مقالات جشن که امروز می خوانید از بین می رود. داستانهای بسیار جذاب یک لوله کش به یک میلیونر یک شبه با کمک بیت کوین تبدیل به رسانه های اجتماعی نمی شود. پشتیبانی اخلاقی - که واقعاً فشار همسالان است - که شما را به سمت بیت کوین سوق می دهد ، از بین می رود.

سپس داستانهایی راجع به مکنده هایی که آن را خریداری کرده اند در آنچه که-در ضمن-به نظر می رسد-تمام وقت است ، می خوانید. و سپس بیت کوین به 2000 دلار و سپس به 100 دلار سقوط می کند. از آنجا که شما نمی دانید که این چیز رمزنگاری ارزش چیست ، هیچ مرکز ثقل برای راهنمایی شما یا هر کس دیگری برای تصمیم گیری های منطقی وجود ندارد. با کک یا یک تجارت واقعی دیگر که جریان نقدی واقعی را ایجاد می کند ، حداقل می توانیم مکالمه ای هوشمندانه در مورد آنچه شرکت ارزش دارد داشته باشیم. ما نمی توانیم یکی با بیت کوین داشته باشیم.

افرادی که امروز بیت کوین خریداری می کنند ، به یک دلیل ساده این کار را انجام می دهند: FOMO - ترس از دست رفتن. بیت کوین امروز 10،000 دلار قیمت دارد زیرا احمق که آن را با قیمت 10،000 دلار خریداری کرده است امیدوار است که یک احمق بزرگ دیگر وجود داشته باشد که فردا 12،000 دلار برای آن بپردازد. این بازی از احمق های بزرگ چیز جدیدی نیست. هلندی ها آن را با لاله ها در دهه 1600 بازی کردند. خوب تمام نشدآمریکایی ها در اواخر دهه 1990 بازی را با Dot-Coms به سطح جدیدی بردند. و اکنون Millennials و Wannabes Millennial آن را با بیت کوین و چند صد ارز رمزنگاری رقیب دیگر بازی می کنند.

اما چه چیزی دلار یا ارزهای دیگر را واقعی می کند؟

ضد استدلال برای هر آنچه که من تاکنون گفته ام این است که آن صورتحساب دلار که در کیف پول خود دارید یا اینکه به صورت دیجیتالی در حساب بانکی شما ساکن هستند به همان اندازه بیت کوین داستانی هستند. درست است، واقعی. ارزها ، مانند بیشتر چیزهای زندگی ما ، داستانهایی هستند که همه ما در آن خریداری کرده ایم. البته ، جامعه و حتی مهمتر از آن ، دولت ها موافقت کرده اند که این ارزهای فیات وسیله مبادله ای خواهد بود. همچنین ، مالیات دولت "داستان" قبض دلار را به یک واقعیت بسیار جسمی تبدیل می کند: اگر مالیات به دلار نمی پردازید ، به زندان می روید.(دولت ایالات متحده بیت کوین ، طلا ، تکه های گرانیت یا حتی پوند انگلیس را نمی پذیرد.)

و سرانجام ، دولت ها تمایل دارند که به بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده به عنوان تهدیدی برای وجود آنها نگاه کنند. اول ، دولت ها در مورد حق انحصاری خود در کنترل و چاپ ارزها بسیار خاص هستند. از اهمیت کمتری برخوردار نیست ، ناشناس بودن ارزهای رمزپایه آنها را به یک بهشت برای اجتناب از مالیات تبدیل می کند - و دولت ها این را دوست ندارند. دولت چین در سپتامبر 2017 ارزهای رمزنگاری شده را غیرقانونی کرد. دولت های غربی ممکن است خیلی عقب نماند.

اگر فکر می کنید غیرقانونی کردن یک ارز رقیب فقط در یک رژیم دیکتاتوری اتفاق می افتد ، دوباره فکر کنید. این امر می تواند و در یک دموکراسی مانند ایالات متحده با دستور اجرایی 6102 در سال 1933 اتفاق بیفتد ، رئیس جمهور فرانکلین دی روزولت این کار را برای جمعیت ایالات متحده غیرقانونی کرد که بتوانند سکه های طلا ، شمش طلا یا گواهی های طلا را جمع کنند.

با این حال ، هیچ چیزی که من در بالا نوشتم تا زمانی که انجام شود مهم نخواهد بود. بیت کوین ممکن است تا پایان سال 2018 تا پایان سال 2018 به 110،000 دلار برسد. به این ترتیب حباب ها کار می کنند. فقط به این دلیل که من آن را حباب خوانده ام به این معنی نیست که به طور خودکار پاپ خواهد شد.

این مقاله توسط نوشته های مشاور مشارکتی ما نوشته شده است ، نه کارمندان تحریریه Kiplinger. می توانید سوابق مشاوره را با SEC یا FINRA بررسی کنید.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : عزت‌الله انتظامی بازدید : 15 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 19:14