چرخه های تجارت و بازار را درک کنید تا از آنها بهره مند شوید

ساخت وبلاگ

از سال 1991 ما هفت بازار گاو نر و شش بازار خرس در دوره های زمانی مختلف و شدت داشتیم.

v k vijayakumar

وی به خاطر مقالات خود در مورد بازارهای سرمایه ، مدیریت ثروت و اقتصاد هند و جهانی شناخته شده است. وی مقالات بسیاری را ارائه داده و سخنرانی های زیادی در مورد بازار سرمایه در سمینارهای ملی و بین المللی ارائه داده است. وی چهار کتاب در مورد اقتصاد را تألیف کرده است ، هشت مقاله در سمینارهای بین المللی و 65 مقاله در سمینارهای ملی ارائه کرده است.

فعالیت اقتصادی خطی نیست ، چرخه ای است. چرخه های اقتصادی یا تجاری گسترش دوره ای و انقباض فعالیت های اقتصادی است. بنابراین ، دوره هایی از گسترش تولید ، اشتغال و قیمت ها و به دنبال آن دوره های انقباض تولید ، اشتغال و سطح قیمت وجود خواهد داشت.

چرخه انبساط ها با خوش بینی تجارت و گسترش سودآوری تجارت مشخص می شود. برعکس ، چرخه های انقباض با بدبینی تجاری و کاهش یا راکش سود کسب و کار مشخص می شود. بازارها این نوسانات را پیش بینی می کنند و به جلو حرکت می کنند.

بازارها از مرحله رونق شروع به حرکت می کنند و در مرحله رونق به گسترش خود ادامه می دهند و سرانجام به شدت کاهش می یابند یا پیش بینی کاهش سرعت یا رکود اقتصادی را کاهش می دهند.

به همین ترتیب ، بازارها بهبودی و رونق را پیش بینی می کنند و خیلی زودتر از بهبود اقتصادی واقعی شروع می کنند. از دیدگاه سرمایه گذاران ، نقاط عطف در چرخه های تجاری بسیار مهم است. سرمایه گذاران که می توانند نوسانات چرخه ای را پیش از بازار پیش بینی کنند ، می توانند ثروت کسب کنند.

چرخه های طولانی به ما اجازه می دهد تا یک چشم انداز گسترده اما مختصر از چرخه های هند را بدست آوریم. در سه دهه اول پس از استقلال - دهه 1950 ، 60 و 70 - رشد اقتصادی در هند بسیار کند بود.

اقتصاد در این دوره فقط به طور متوسط 3. 5 درصد رشد داشته است. بخش شرکت های خصوصی نسبتاً بسیار کوچک بود و سودآوری شرکت ها کم بود."مجوز- مجوز- سهمیه راج" و مالیات غیر منطقی بخش شرکت ها و سودآوری تجارت را محدود می کند. بازار سهام بسیار کم عمق و بازده بازار کمتر از نرخ تورم بود.

این تصویر در دهه 1980 تغییر کرد که هند دوز اولیه آزادسازی را داشت و اقتصاد به مسیر رشد بالاتری 5. 6 درصد در سال منتقل شد. در این دهه شاهد بازده بازار سهام در ضرب و شتم تورم و بازده از کلاسهای دارایی قابل مقایسه بود. در اوایل دهه 1990 ، آزادسازی ، خصوصی سازی و جهانی سازی الگوی اقتصادی و تجاری در هند را تغییر داد. رشد تولید ناخالص داخلی در دوره 25 ساله 1991-2016 به طور متوسط 6. 5 درصد بود.

این رشد پایدار در تولید ناخالص داخلی در طی 25 سال پس از آزادسازی آغاز شده در سال 1991 ، همچنین منجر به رشد چشمگیر بخش شرکت های هند شد. سودآوری شرکت باعث افزایش چند برابر شد. سود خالص بخش شرکت ها از 6،400 کرور در سال 1991 به بالاتر از کرور 4 روپیه تا سال 2017 افزایش یافت. شاخص های بازار سهام این سود سودآوری را منعکس می کند: Sensex حدود 32 بار چند برابر شد و از حدود 1000 در سال 1991 به بالای 32،000 منتقل شدبشر

مراحل رونق و خرس در این چرخه های طولانی ، بازارها دوره های کوتاهی از روند صعودی و نزول های تیز را طی می کردند ، به ویژه از سال 1991. از سال 1991 ما هفت بازار گاو نر و شش بازار خرس از دوره های زمانی مختلف و شدت داشتیم. بازار گاو نر در سال 1991-92 شاهد 260 درصد قدردانی در یک سال بود. در طول بازار طولانی گاو نر 2003-07 ، این شاخص از حدود 2500 به 21000 افزایش یافت و در حدود 55 ماه 600 درصد بازگشت. مرحله گاو نر از سال 2012 تا 2015 نیز بازده چشمگیر داشت.

مراحل خرس نیز تیز و سریع بود. تصادف 1992-93 شاهد اصلاح 56 درصد بود. پشت سر هم حباب فناوری در سال 2000 منجر به مرحله خرس شد که سه سال به طول انجامید ، تا سال 2003. سقوط مالی جهانی سال 2008 ، بدون شک بدترین در تاریخ اخیر ، 63 درصد از بازارهای هند در 14 ماه تراشیده شده است. برخی از دوره ها ، نه با تصادفات ، بلکه با مرحله طولانی رکود و رانش مشخص شد. این اتفاق در سپتامبر 1994 تا نوامبر 1998 در طول اتفاق افتاد ، که شاخص ها فقط به پهلو حرکت می کردند و به سمت خود حرکت می کردند.

در این چرخه های بزرگ و طولانی اقتصادی و بازار ، دوره های کوتاهی از صعودهای شدید و پایین آمدن وجود داشت. اما مهمترین چیز این است که ، در طولانی مدت ، اقتصاد به مسیر رشد بالاتر حرکت می کند و بازارها به سطوح بالاتر منتقل می شوند. از سال 1991 تولید ناخالص داخلی هند 10 بار افزایش یافت و بازار (Sensex) 32 بار ضرب کرد.

افت بازار فرصت های خرید را فراهم می کند که آینده نیز با چرخه های اقتصادی و بازار مشخص می شود. با نگاه به آینده می توان با اطمینان پیش بینی کرد که هند احتمالاً یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد در جهان ، به احتمال زیاد سریعترین اقتصاد بزرگ در حال رشد است ، برای سالهای متمادی. نیتی آیوگ پیش بینی کرده است که هند تا سال 2030 یک اقتصاد 10 تریلیون دلاری خواهد بود.

بسیاری از اندیشکده های جهانی این دیدگاه را به اشتراک می گذارند. این یک امکان واضح است ، با توجه به جمعیتی مطلوب هند ، پایه پایین درآمد سرانه بسیار کم ، استعداد کارآفرینی موجود در اقتصاد و اصول کلان صدا.

تا سال 2030 ، Sensex و Nifty مانند گذشته در گذشته از نقاط عطف عبور می کردند. سرمایه گذاران بلند مدت هنگام سرمایه گذاری باید این تصویر بزرگ را در ذهن داشته باشند.

حرکت Sensex ، از 100 در سال 1979 به بیش از 32،000 در حال حاضر ، چشمگیر و جذاب بوده است. از منظر سرمایه گذاران ، مهمترین چیز از بین بردن این است که افت بازار فرصت های خرید خوبی را فراهم می کند. به ویژه ، خرید در بازار از طریق بازار ، هنگامی که اقتصاد در حال بهبود است ، تجربیات بسیار ارزشمندی بوده است. اما خرید در فرورفتگی دشوار است. دومین گزینه بهترین خرید به طور سیستماتیک است.

هند در مورد بازیابی چرخه ای در حال حاضر ، هند در حال بازیابی چرخه ای است. در طول سه سال گذشته رشد متوسط و سودآوری شرکت ها تقریباً راکد بوده است. حتی اگر تعداد رشد خوب بود ، اقتصاد فاقد قدرت بود. تقاضای لاغر بر خطوط بالا و پایین شرکتها تأثیر گذاشت. عوامل بسیاری در این مرحله رشد لاغر نقش داشتند.

سیاست پولی تنگ در پی تورم بالای 2013-14 ، سیاست مالی تنگ برای حاوی کسری مالی ، کاهش صادرات به دنبال انقباض در تجارت بین المللی و اخیراً شیطانی و مشکلات مربوط به GST بر رشد تأثیر گذاشته است. نسبت سود شرکت ها به تولید ناخالص داخلی 4 درصد کمتری را لمس می کند و از میانگین تاریخی 5. 6 درصد کاهش می یابد. اکنون جزر و مد در حال چرخش است. تورم در سطح پایین است و نرخ بهره به شدت کاهش یافته است. دولت به شدت برای زیرساخت ها هزینه می کند. صادرات در حال برداشت است و رتبه اعتباری هند بهبود یافته است.

مشکل برگه "تعادل دوقلوی" هند - دارایی های پر فشار سیستم بانکی و شرکت های بسیار اهرمی - که نگرانی اصلی کلان بوده است ، از طریق بازخوانی بانکهای PSU مورد توجه قرار می گیرد. پس از بهبود ظرفیت در اقتصاد ، Capex خصوصی انتخاب می شود. این یک نقطه عطف کلیدی خواهد بود. بازار پیش بینی این را دارد.

ما در چرخه میانی قرار داریم که بازار در سال 2013 بود. در حال حاضر ، ما در یک چرخه میانی قرار داریم. هیچ کس نمی تواند به درستی پیش بینی کند که این چرخه چه مدت دوام خواهد داشت و چه زمانی رد می شود. ما معتقدیم که این چرخه راه طولانی دارد. حتی هنگامی که به نوبه خود ، قبل از از سرگیری بازار گاو نر سکولار که توسط داستان رشد هند هدایت می شود ، یک چرخش موقتی خواهد بود. همانطور که گفته می شود ، "بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بازار دیروز بود. دومین بهترین امروز است. "سرمایه گذاران باید همچنان در سهام با کیفیت و صندوق های متقابل خوب سرمایه گذاری کنند و در حالی که محتاط در مورد ارزش گذاری در جیب های کلاه های میانی و کوچک هستند ، با سرمایه گذاری سیستماتیک ادامه دهند.

داستان های ET Prime را از دست ندهید! دوز روزانه به روزرسانی های تجاری خود را در WhatsApp دریافت کنید. اینجا کلیک کنید!

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : عزت‌الله انتظامی بازدید : 36 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 17:24