Incoterms در تجارت بین المللی

ساخت وبلاگ

اینکوترم ها مجموعه ای از قوانین تجاری/تجاری است که توسط اتاق بین المللی بازرگانی ("ICC") ایجاد شده است که در قراردادهای فروش بین المللی استفاده می شود. [1]Incoterms قوانین اجباری نیست - برای دریافت اثر قانونی ، آنها باید صریحاً توسط طرفین در قرارداد خود گنجانیده شوند. در پاراگرافهای زیر ، پس از تشریح طبقه بندی اینکوترم ها ، ویژگی های اساسی اینکوترم ها را که برای همه حالت های حمل و نقل استفاده می شود ، و همچنین مواردی که فقط برای حمل و نقل آبراه دریایی و داخل کشور استفاده می شود ، شرح خواهیم داد. ما همچنین تغییرات در قوانین Incoterms 2020 را شرح خواهیم داد.

طبقه بندی incoterms

اینکوترم ها به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند: E ، F ، C و D.

دسته E (عزیمت) ، که فقط شامل یک دوره تجارت ، یعنی EXW (کارهای سابق) است.

دسته F (کالسکه اصلی بدون پرداخت) ، که شامل سه اصطلاح تجارت است:

دسته C (کالسکه اصلی پرداخت شده) ، که شامل چهار اصطلاح تجارت است:

 • CPT (کالسکه پرداخت شده به)
 • CIP (کالسکه و بیمه پرداخت شده)
 • CFR (هزینه و بار)
 • CIF (هزینه ، بیمه و حمل و نقل)

دسته D (ورود) ، که شامل سه اصطلاح تجارت است:

 • DAP (تحویل در محل)
 • DPU (تحویل در محل تخلیه شده)
 • DDP (پرداخت هزینه پرداخت شده)

چهار دسته فوق الذکر نیز می توانند طبق وسایل حمل و نقل طبقه بندی شوند:

 • Incoterms برای هر شیوه حمل و نقل: EXW ، FCA ، CPT ، CIP ، DPU ، DAP و DDP.
 • اینکوترم ها فقط برای حمل و نقل آبراه دریایی و داخلی: FAS ، FOB ، CFR و CIF.

هر اینکوترم شامل مجموعه ای از قوانین تفسیر برای تعهدات فروشنده (A1-A10) و خریدار (B1-B10) است که شامل موارد زیر است:

 • A1/B1 - تعهدات عمومی ،
 • A2/B2 - تحویل ،
 • A3/B3 - انتقال خطرات ،
 • A4/B4 - کالسکه ،
 • A5/B5 - بیمه ،
 • A6/B6 - سند تحویل/حمل و نقل ،
 • A7/B7 - صادر کردن صادرات/واردات ،
 • A8/B8 - بررسی/بسته بندی/مارک ،
 • A9/B9 - تخصیص هزینه ها ، و
 • A10/B10 - اعلامیه ها.

ویژگی های اساسی اینکوترم ها برای همه حالت های حمل و نقل استفاده می شوند

EXW Incoterm (EX Works)

EXW Incoterm فقط حداقل تعهدات را به فروشنده تحمیل می کند. به ویژه ، فروشنده به سادگی موظف است کالاها را در یک محل تحویل نامگذاری کننده که معمولاً محل کار فروشنده است ، به خریدار تحویل دهد ، اما می تواند هر مکان خاصی مانند انبار ، کارخانه و غیره باشد و در داخل توافق شدهزمان مشخص شده در قرارداد. [2]لازم نیست فروشنده کالا را بر روی هر وسیله نقلیه خاص بارگیری کند یا کالاهای صادراتی را پاک کند. اگر محل تحویل در قرارداد مشخص نشده باشد ، یا اگر چندین مکان تحویل را می توان پیش بینی کرد ، "فروشنده ممکن است این نکته را انتخاب کند که به بهترین وجه مناسب هدف خود باشد."در قرارداد فروش مشخص شده است ، فروشنده همه خطرات ضرر یا خسارت به کالا را تحمل می کند. پس از تحویل ، چنین ریسکی به طور خودکار به خریدار منتقل می شود. در مورد هرگونه هزینه مربوط به کالاها نیز صادق است - تا زمان تحویل کالا ، هزینه های آن توسط فروشنده تحمل می شود. پس از تحویل آنها ، توسط خریدار.

Ex Works Incoterm

چندین نویسنده پیشنهاد می کنند که EXW Incoterm برای تجارت داخلی (و نه بین المللی) مناسب تر است [4] و خاطرنشان می کند که "معمولاً در محموله های پیک مورد استفاده قرار می گیرد وقتی پیک حمل و نقل را از محل مشتری و کامیون خود پیک می کند. شرایط پرداخت معاملات EXW به طور کلی از قبل و حساب باز پول نقد است. "[5]

همانطور که در راهنمای ICC در مورد Incoterms 2010 ذکر شد ، احزاب گاهی اوقات به دنبال مراجعه به EXW Incoterm ، یعنی Exw بارگذاری شده ، در قرارداد فروش خود ، اصطلاح "بارگذاری شده" را وارد می کنند. چنین افزودنی معمولاً برای گسترش مسئولیت در انجام عملیات بارگیری است. با این حال ، بدون توضیح بیشتر ، دشوار است که بگوییم آیا چنین اصطلاحی به معنای "بارگذاری در ریسک فروشنده" یا "بارگذاری در ریسک خریدار" است [6] و در صورت بروز اختلاف ، در معرض تفسیر است. از این نظر ، اگر "بارگذاری شده" به معنای افزایش مسئولیت فروشنده باشد ، طرفین ممکن است در نظر بگیرند که FCA را درج کنند (به تصویر زیر مراجعه کنید) و نه EXW را در قرارداد خود قرار دهید. با این حال ، آنها باید در نظر داشته باشند که FCA Incoterm مستلزم آن است که تعهد برای پاک کردن کالا برای صادرات توسط فروشنده نیز تحمل شود.[7]

FCA Incoterm (حامل رایگان)

در زیر Incoterm FCA ، تحویل کالا به شرح زیر است:

 • هنگامی که محل تحویل نامگذاری شده محل فروشنده است ، کالاها هنگام بارگیری در وسیله نقلیه حمل و نقل که توسط خریدار تنظیم شده است ، تحویل داده می شوند.
 • هنگامی که محل تحویل نامگذاری شده در جای دیگر است ، به عنوان مثال ، یک انبار یا کارخانه و غیره ، کالاها در هنگام برآورده شدن نیازهای زیر تحویل داده می شوند: پس از بارگیری در وسیله نقلیه حمل و نقل فروشنده ، آنها به مکان نامگذاری شده می رسند. آماده تخلیه از وسیله نقلیه حمل و نقل فروشنده است و در اختیار حامل نامزد خریدار قرار می گیرد. [8]

FCA Incoterm

با توجه به شرکت حمل و نقل ، معمولاً "بنگاه اقتصادی است که خود کالاها یا مسافران را برای استخدام حمل می کند ، نه اینکه فقط برای چنین حمل و نقل ترتیب دهد. نمونه ها یک خط حمل و نقل ، شرکت حمل و نقل هوایی یا راه آهن است. با این حال ، در اصطلاح FCA ، شرکت حمل و نقل می تواند توسط هر شخصی که با قرارداد "متعهد به انجام یا تهیه" چنین خدماتی است ". [9]

در سال 2020 ، چندین تعهد جدید به FCA Incoterm اضافه شد. به عنوان مثال ، طرفین ممکن است موافقت کنند که خریدار به شرکت حمل کننده دستور می دهد تا سند حمل و نقل (صورتحساب فرود) را با علامت گذاری روی صفحه به فروشنده صادر کند. به نوبه خود ، فروشنده متعهد می شود این سند را به خریدار ارسال کند ، "چه کسی برای به دست آوردن تخلیه کالا از شرکت هواپیمایی به لایحه فرود نیاز دارد." [10]

FCA Incoterm بیشتر به فروشنده نیاز دارد تا در صورت لزوم کالاها را برای صادرات پاک کند. با این حال ، فروشنده هیچ تعهدی برای پاک کردن کالا برای واردات ندارد. هیچ تعهد بیمه ای یا روی فروشنده یا خریدار قرار نمی گیرد.

CPT Incoterm (کالسکه به آن پرداخت شده است)

تحت CPT Incoterm ، تحویل کالا هنگامی اتفاق می افتد که توسط فروشنده به شرکت حمل و نقل در محل توافق شده تحویل داده می شود یا توسط فروشنده تحویل داده می شود. از این نظر ، فروشنده وظیفه دارد با هزینه خود برای حمل کالا از نقطه حمل به محل مقصد کالا ، قرارداد ببندد. وجود قرارداد کالسکه هیچ تاثیری در انتقال ریسک از فروشنده به خریدار که در نقطه تحویل رخ می دهد ، یعنی با تحویل کالا به شرکت حمل کننده نیست. [11]با این حال ، اگر فروشنده هزینه های مربوط به تخلیه کالاها را در محل مقصد تحت قرارداد کالسکه متحمل شود ، باید آنها را تحمل کند ، مگر اینکه در غیر این صورت توافق شود.

CPT Incoterm

Incoterm CPT همچنین مستلزم آن است که فروشنده کالاهای صادراتی را در صورت لزوم پاک کند و همه ریسک مربوط به آن را فرض کند. با این حال ، فروشنده چنین تعهدی برای واردات ندارد. نه فروشنده و نه خریدار موظف نیستند یک قرارداد بیمه را به پایان برسانند.

CIP Incoterm (کالسکه و بیمه پرداخت شده به آن)

تحت CIP Incoterm ، فروشنده همان تعهداتی را که در زیر CPT Incoterm ، یعنی ، تحویل کالاها را به شرکت حمل کننده منعقد شده توسط فروشنده و پاک کردن کالا برای صادرات ، [12] با افزودن تعهد به قرارداد ، تحویل داده است. برای بیمه به منظور پوشش در برابر خطر/خسارت خریدار به کالاها از محل تحویل تا حداقل محل مقصد.

CIP Incoterm

با توجه به بیمه ، آن را مطابق با بندهای (الف) بندهای باری مؤسسه یا بندهای مشابه ساخته می شود و حداقل قیمت قرارداد به علاوه 10 ٪ را پوشش می دهد. قبل از تجدید نظر در سال 2020 ، فقط حداقل پوشش بیمه به موجب بندها (ج) بندهای باری مؤسسه لازم بود. [13]با این حال ، حتی امروز ، طرفین می توانند در مورد پوشش پایین تر توافق کنند. [14]پس از پیمانکاری ، فروشنده وظیفه دارد بیمه نامه یا گواهینامه را به خریدار ارائه دهد.

DAP Incoterm (تحویل در محل)

این کاسترم به طور معمول در مواردی که طرفین آرزو نمی کنند که فروشنده ریسک و هزینه تخلیه را بر خلاف Incoterm DPU تحمل کند (به تصویر زیر مراجعه کنید). تحت DAP Incoterm ، کالاها توسط فروشنده تحویل داده می شوند که در هنگام قرار دادن خریدار در وسیله نقلیه حمل و نقل آماده برای بارگیری در محل مقصد یا یک نقطه توافق شده در این مکان ، در صورت وجود ، به خریدار تحویل داده می شوند. [در صورت وجود. 15]برخلاف Incoterms CPT/CIP ، محل تحویل و محل مقصد در زیر DAP Incoterm یکسان است. بنابراین ، فروشنده این خطر را دارد تا زمانی که کالاها را در اختیار خریدار قرار دهد ، همانطور که در بالا توضیح داده شد.

DAP Incoterm

اگرچه این وظیفه را دارد که قرارداد حمل و نقل را انجام دهد یا هزینه های خود را برای حمل کالاها و پاک کردن کالا برای صادرات (واردات نه) ترتیب دهد ، اما فروشنده ملزم به بارگیری کالا از وسیله نقلیه حمل و نقل در محل نیست. از مقصدعلاوه بر این ، نه فروشنده و نه خریدار ملزم به اشتراک یک قرارداد بیمه نیستند.

DPU Incoterm (تحویل در محل تخلیه شده)

اینکوترم DPU نشان دهنده ویژگی جدیدی از Incoterms 2020 است که جایگزین DAT Incoterm (تحویل در ترمینال) است که تحت Incoterms 2010 ایجاد شده است که به نوبه خود جایگزین DEQ Incoterm (تحویل سابق) تحت عنوان Incoterms 2000 شده است. [16]

با توجه به DPU Incoterm ، تحویل کالا توسط فروشنده به خریدار هنگامی اتفاق می افتد که کالاها از وسیله نقلیه حمل و نقل تخلیه می شوند و در محل مقصد یا در نقطه توافق شده در محل مقصد قرار می گیرند.، در صورت وجوداین تنها incoterm است "که به فروشنده نیاز دارد تا کالاها را در مقصد تخلیه کند."بنابراین ، فروشنده این خطر را دارد تا زمانی که کالاها را در محل مقصد بارگیری نکند.

DPU Incoterm

علاوه بر این ، فروشنده متعهد می شود قراردادی را برای کالسکه یا ترتیب دادن کالسکه با هزینه خود به پایان برساند. همچنین وظیفه دارد کالاها را برای صادرات پاک کند. با این حال ، هیچ تعهدی برای واردات تحمیل نشده است. خریدار موظف است با هزینه های فروشنده ، به فروشنده در به دست آوردن مستندات مربوط به تشریفات صادرات کمک کند.

برخلاف CIP Incoterm ، فروشنده (یا خریدار) هیچگونه تعهدی به بیمه قرارداد تحت عنوان DPU ندارد.

DDP Incoterm (پرداخت هزینه پرداخت شده)

تحت DDP Incoterm ، کالاها قرار است توسط فروشنده به خریدار تحویل داده شود در صورتی که در اختیار خریدار قرار بگیرند ، برای واردات پاک شده ، در وسیله نقلیه حمل و نقل وارد شده ، آماده بارگیری در محل مقصد یا توافق شده است. در صورت وجود ، در چنین مکانی قرار بگیرید. [18]DDP Incoterm حداکثر مسئولیت فروشنده را تحمیل می کند زیرا این تنها بی نظمی است که نیاز به ترخیص واردات توسط فروشنده دارد. [19]

DDP Incoterm

همانطور که در مورد سایر Incoterms ، DDP Incoterm مستلزم آن است که فروشنده قرارداد کالسکه را نتیجه بگیرد یا در غیر این صورت کالسکه را با هزینه خود ترتیب دهد. با این حال ، هیچ قرارداد بیمه ای از فروشنده/خریدار لازم نیست.

ویژگی های اساسی اینکوترم ها برای حمل و نقل آبراه دریا و داخل کشور استفاده می شوند

FAS Incoterm (در کنار کشتی)

به گفته FAS Incoterm ، فروشنده کالاهایی را تحویل می دهد که آنها را در کنار کشتی/کشتی نامزد شده توسط خریدار در بندر نامگذاری شده حمل و نقل قرار می دهد یا کالاهایی را که تحویل داده شده است تهیه می کند. [20]هنگامی که کالا در کنار کشتی است ، خطر/خسارت به کالا از فروشنده به خریدار منتقل می شود. فروشنده متعهد می شود کالاها را برای صادرات پاک کند ، نه واردات.

FAS Incoterm

فروشنده هیچ تعهدی برای نتیجه گیری از قرارداد کالسکه ندارد. به نوبه خود ، این خریدار است که کلیه هزینه های مربوط به حمل کالا از بندر حمل و نقل نامگذاری شده را تحمل می کند. در نتیجه ، FAS Incoterm برای مواردی که کالاها فقط به حامل تحویل داده می شوند ، به عنوان مثال ، در ترمینال کانتینر ، قبل از قرار دادن در کنار کشتی ، مناسب نیست. برای این سناریو ، Incoterm FAS فوق الذکر مناسب تر است. [21]

علاوه بر این ، فروشنده وظیفه دارد کالاهای صادراتی را پاک کند (واردات نمی شود). لازم نیست که بیمه ای نتیجه بگیریم.

FOB Incoterm (رایگان در هیئت مدیره)

تحت عنوان FOB ، کالاها هنگام تحویل کشتی به کشتی که توسط کشتی معرفی شده توسط خریدار در بندر حمل و نقل نامگذاری شده توسط خریدار تحویل داده می شود ، توسط فروشنده تحویل داده می شود. بنابراین ، هنگامی که کالاها روی کشتی قرار می گیرند ، خطر ضرر/خسارت به کالاها به خریدار منتقل می شود. فروشنده کالاهای صادراتی را پاک می کند ، نه واردات.

FOB Incoterm

همانطور که در مورد FSA Incoterm ، فروشنده هیچ تعهدی برای نتیجه گیری از قرارداد کالسکه ندارد. تمام هزینه های مربوط به حمل کالاهای بندر حمل و نقل توسط خریدار انجام می شود.

هیچ بیمه ای تحت این ماده FOB لازم نیست که توسط فروشنده یا خریدار نتیجه گیری شود.

CFR اینترم (هزینه و حمل و نقل)

به گفته CFR اینترم ، فروشنده با قرار دادن آنها در کشتی یا تهیه آنها تحویل داده شده ، کالاها را به خریدار تحویل می دهد. [23]بنابراین ، خطر از دست دادن/خسارت به کالاها بر روی خریدار منتقل می شود که کالاها در محل کشتی در بندر تحویل قرار بگیرند ، و نه بندر مقصد مانند پرونده FOB نامشخص.

CFR Incoterm

صرف نظر از انتقال ریسک در بندر تحویل ، فروشنده موظف است نتیجه قرارداد حمل کالا را تا بندر مقصد نتیجه بگیرد. فروشنده همچنین باید تمام هزینه های مربوط به تخلیه در بندر مقصد ناشی از قرارداد کالسکه را تحمل کند ، مگر اینکه در غیر این صورت توافق شود. همچنین وظیفه دارد کالاها را برای صادرات پاک کند ، نه واردات. هیچ قرارداد بیمه ای از فروشنده یا خریدار لازم نیست.

CIF Incoterm (هزینه ، بیمه و حمل و نقل)

رژیم اینترم CIF بسیار شبیه به ماده زیر Incoterm CFR است:

 • وقتی فروشنده آنها را روی کشتی قرار می دهد یا آنها را تهیه می کند ، کالاهای تحت عنوان CIF تحویل داده می شود یا آنها را تهیه می کند ؛ [24]
 • اگرچه انتقال ریسک در بندر تحویل صورت می گیرد ، اما فروشنده وظیفه دارد تا قرارداد حمل کالا را تا بندر مقصد منعقد کند.
 • فروشنده باید تمام هزینه های مربوط به تخلیه در بندر مقصد ناشی از قرارداد کالسکه را تحمل کند ، مگر اینکه در غیر این صورت توافق شود.
 • فروشنده وظیفه دارد کالاها را برای صادرات پاک کند نه واردات.

CIF Incoterm

تفاوت اصلی بین CIF و CFR در الزامات تحت عنوان CIF برای فروشنده برای نتیجه گیری از بیمه تحت پوشش خطر خریدار/خسارت به کالاها از بندر حمل و نقل تا حداقل بندر مقصد قرار دارد. با این حال ، برخلاف CIP incoterm (به بالا مراجعه کنید) ، فروشنده موظف است حداقل بندها (ج) بندهای مؤسسه یا بند دیگر (نه بندها (الف) بندهای مؤسسه را مطابق آنچه لازم است ، حداقل بیمه دریافت کند. CIP اینترم). [25]

نتیجه

استفاده از Incoterms در تجارت بین المللی یک پدیده گسترده است و اختلافات اغلب به دلیل سردرگمی در مورد آنها بوجود می آید. قبل از وارد کردن یک کاسترم در قرارداد ، برای طرفین ضروری است که اطمینان حاصل کنند که اینکوترم تمام انتظارات و نیازهای خود را در مورد موضوعات زیر برآورده می کند:

 • آیا حمل و نقل از طریق دریا/آبراه داخلی به معنای انجام می شود یا خیر؟
 • چه کسی باید بیشتر خطر ضرر/خسارت به کالا را تحمل کند - فروشنده یا خریدار؟در چه مقطعی از زمان تحویل به محل مقصد باید خطر را از فروشنده به خریدار منتقل کرد؟
 • آیا نیاز به استفاده از خدمات حامل وجود دارد؟اگر چنین است ، چه کسی باید وظیفه داشته باشد که قرارداد کالسکه - فروشنده یا خریدار را انجام دهد؟
 • آیا فروشنده باید مسئول تخلیه کالا باشد؟
 • آیا نیاز به مشترک شدن یک قرارداد بیمه وجود دارد؟

[1] J. Coetzee ، Incoterms: توسعه و ماهیت قانونی - یک مرور کلی ، 13 بررسی قانون Stellenbosch 2002 ، ص. 116

[2] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 20

[3] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 23.

[4] D. M. Stapleton ، V. Pande ، D. O’Brien ، EXW ، FOB یا FCA؟انتخاب incoterms مناسب و اینکه چرا برای حمل و نقل دریایی اهمیت دارد ، 81 مجله حقوق حمل و نقل ، تدارکات و سیاست 2014 ، ص. 248. همچنین به G. Gibbons ، تأثیر Incoterms 2010 ، 4 فصلنامه حقوق تجارت ایرلند 2012 ، ص. 16

[5] D. M. Stapleton ، V. Pande ، D. O’Brien ، EXW ، FOB یا FCA؟انتخاب incoterms مناسب و اینکه چرا برای حمل و نقل دریایی اهمیت دارد ، 81 مجله حقوق حمل و نقل ، تدارکات و سیاست 2014 ، ص. 248

[6] J. Ramberg ، راهنمای ICC برای Incoterms 2010 ، انتشار ICC (2011) ، صص 22 و 42.

[7] J. Ramberg ، راهنمای ICC برای Incoterms 2010 ، انتشار ICC (2011) ، صص 22 و 42.

[8] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، صص 27-28.

[9] D. M. Stapleton ، V. Pande ، D. O’Brien ، EXW ، FOB یا FCA؟انتخاب incoterms مناسب و اینکه چرا برای حمل و نقل دریایی اهمیت دارد ، 81 مجله حقوق حمل و نقل ، تدارکات و سیاست 2014 ، ص. 246

[10] Incoterms 2020 ، کتاب الکترونیکی رایگان منتشر شده توسط ShipHub ، ص. 13. همچنین به B. Plitz ، Incoterms 2020 ، 1 Revija Kopaoničke škole Prirodnog Prava 2020 ، ص. 20

[11] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 39

[12] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 49

[13] B. Plitz ، Incoterms 2020 ، 1 Revija Kopaoničke škole Prirodnog Prava 2020 ، ص. 19.

[14] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 50. همچنین به Incoterms 2020 ، کتاب الکترونیکی رایگان که توسط ShipHub ، ص. 19.

[15] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 59

[16] B. Plitz ، Incoterms 2020 ، 1 Revija Kopaoničke škole prirodnog Prava 2020 ، ص. 10

[17] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 68

[18] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 76

[19] B. Plitz ، Incoterms 2020 ، 1 Revija Kopaoničke škole Prirodnog Prava 2020 ، ص. 12

[20] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 83

[21] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 84

[22] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 92

[23] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 101

[24] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 111

[25] Incoterms 2020 ، قوانین ICC برای استفاده از شرایط تجارت داخلی و بین المللی ، ص. 113

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : عزت‌الله انتظامی بازدید : 19 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 1:49