پیش بینی 2023 برای سهام فناوری چیست؟

ساخت وبلاگ

Ahan Vashi profile picture

مقدمه: سهام فنی چگونه عملکرد داشته است؟

دوران پول رایگان با محوری هولناک فدرال فدرال به یک سیاست پولی محکم تر در نوامبر 2021 پایان یافت. از آن زمان ، یک سرمایه گذار فنی یک مصیبت هولناک بوده است ، با این که سهام فنی به سمت چپ ، راست و مرکز با توجه به اندازه اندازه گرفته می شود. یا کیفیت این شرکت ها

Chart

داده های YCHARTS

در سال 2022 ، شاخص NASDAQ 100 فنی سنگین (NASDAQ: QQQ) پایین است~28 ٪ ، و بسیاری از سهام فناوری بیش از 50-90 ٪+کاهش می یابد. حباب دارایی فریب خورده است ، و فکر نمی کنم کاهش این حباب گفته شده هنوز انجام شده است ، اما بعداً بیشتر در مورد آن. همانطور که ممکن است بدانید ، سهام رشد بالا و سوداگرانه در اوایل سال 2021 ، درست در زمان شیدایی سهام Meme ، در صدر قرار گرفت. و به آرامی اما مطمئناً ، فروش در کل بخش فناوری گسترش یافته است.

در طی پانزده سال گذشته ، ثروت در بخش فناوری ساخته شده است که سرمایه گذاران سوار بر بازار گاو نر دیدنی هستند. سهام "Faang" یا "Mafang" به نام خانواده تبدیل شده است ، و افزایش سرمایه گذاری شاخص منفعل منجر به ارزیابی های نجومی برای این سهام چند فنی Mega-Cap شد. با این حال ، جزر و مد در حال اتمام است و تقریباً 5 دلار سرمایه در بازار فقط در این شش نام از بین رفته است:

 

سرمایه گذاری در بازار از اوج از دست رفته است
سیب~800B دلار
مایکروسافت~900B دلار
وابسته به آمازون~900B دلار
تسلا~600B دلار
الفبا~850B دلار
متا~750B دلار
جمع~4،800B دلار یا~4. 8T $

برای بزرگنمایی کلیک کنید

من این شش سهام را برای این یادداشت دستگیر کردم زیرا آنها تقریباً تشکیل می دهند~45 ٪ از NASDAQ-100 ، که به طور گسترده ای به عنوان قوی ترین شاخص فناوری (یا ETF) در نظر گرفته می شود. قبل از اینکه در مورد چشم انداز سال 2023 صحبت کنیم ، می خواهم که عملکرد اخیر این سهام بزرگ فناوری را تجسم و متناسب کنیم:

Chart

داده های YCHARTS

Baring Apple (AAPL) ، تمام نام های فناوری mega-cap خود را در قلمرو بازار خرس پیدا می کنند ، با آمازون (AMZN) ، تسلا (TSLA) و متا (متا) که دچار فاجعه بار هستند~50 ٪+ از اوج تمام وقت آنها کاهش می یابد. با بالا رفتن نرخ بهره ، چند برابر معاملات سهام پایین می آید. و کاهش تاکنون در فناوری را می توان به یک امتیاز در چند برابر نسبت داد.

QQQ PE Ratio

نسبت QQQ PE (Gurufocus)

QQQ پس از معاملات در 36 برابر P/E در اوایل سال 2021 ، دستخوش شرارت شرور شده است ، و اکنون در آن معامله می شود~24x P/E ، که به نظر می رسد میانه 10 ساله برای QQQ است. بسیاری از گاوهای بخش فنی معتقدند که از آنجا که چند برابر تجارت عادی شده است ، ما در سال 2023 آماده بازگشتیم. با این حال ، ما دیگر در یک رژیم با نرخ کم بهره کار نمی کنیم و فدرال رزرو هنوز سفت نشده است! علاوه بر این ، رکود اقتصادی در حال حاضر در اینجا است ، و اخراج ها در فناوری هنوز در اولین دوره ها هستند. بنابراین چشم انداز سال آینده چیست؟

سهام فناوری در سال 2023 چگونه عمل خواهد کرد؟

بعد از ضربه زدن به یک پایین جدید در اواسط اکتبر در~254 ، QQQ توسط~14 ٪ ، با توجه به اینکه سرمایه گذاران به ظاهر یک دولت تقسیم شده در ایالات متحده را جشن می گیرند و تغییر لحن از فدرال رزرو با توجه به سرعت افزایش نرخ های آینده.

WeBull Desktop

در جلسه FOMC در ماه نوامبر ، فدرال رزرو نرخ 75 bps دیگر را به 3. 75-4 ٪ افزایش داد و افزایش پیش بینی شده برای جلسه دسامبر اکنون 50 bps است (با چاپ های CPI اخیر که نشانه های خنک کننده در تورم را نشان می دهد). در حالی که بسیاری از شرکت کنندگان در بازار ، افزایش نرخ کندتر را به عنوان آغاز پایان این چرخه افزایش نرخ در حال انجام می دانند ، من فکر می کنم این سرمایه گذاران از این واقعیت که فدرال رزرو هنوز به دنبال سفت شدن به یک منحنی عملکرد گسترده است ، نادیده می گیرند.

Bloomberg

با خنک شدن تورم ، فدرال رزرو می تواند از اینجا با افزایش سرعت کندتر شود. با این حال ، عزم فدرال رزرو برای نگه داشتن نرخ های بالاتر برای نرخ ترمینال 5-5. 25 ٪ برای اقتصاد خطرناک است. طبق شاخص های اقتصادی پیشرو ، ایالات متحده می تواند در نیمه اول سال 2023 وارد رکود شود. برای ماه ها ، من اصرار داشتم که رکود اقتصادی یک تهدید به مراتب بیشتر از تورم است و با توجه به اقدامات محکم کننده پولی تهاجمی فدرال رزرو ، فکر می کنم ما فکر می کنم مادر چند ماه آینده احتمال دیدن یک فرود سخت را دارند. رکود اقتصادی در حال آمدن است و حتی در رکود تنوع باغ ، ما تمایل داریم از نظر من شاهد انقباض 15-20 ٪ در EPS باشیم.

The Conference Board

هیئت کنفرانس

The Conference Board

هیئت کنفرانس

اکنون ، شرکت های فناوری (نه سهام) به طور سنتی رشد سکولار را نشان داده اند ، یعنی آسیب پذیری کمتری نسبت به چرخه های اقتصادی. با این حال ، بر خلاف 2007-08 ، اکنون فناوری همه گیر است ، و غول های بزرگ فناوری به شدت در معرض چرخه های اقتصادی قرار می گیرند ، همانطور که در کاهش روند رشد و رکود اقتصادی که در گزارش های Q3 مشاهده می شود مشهود است:

 

نسبت PEنسبت پیش رورشد درآمد Q3 Y/Y (٪)Q3 Y/Y EPS رشد (٪)
اپل (AAPL)22. 65x22. 08x+8. 14 ٪+4. 03 ٪
مایکروسافت (MSFT)23. 86x23. 21x+10. 60 ٪-13. 28 ٪
آمازون (AMZN)83. 61x82. 6x+14. 70 ٪-9. 68 ٪
تسلا (tsla)64. 10x49. 91x+55. 95 ٪+97. 92 ٪
الفبای (گوگل) (گوگ)17. 19x17. 97x+6. 10 ٪-24. 29 ٪
متا (متا)8. 65x9. 99x-4. 47 ٪-49. 07 ٪

برای بزرگنمایی کلیک کنید

منبع: YCHARTS (داده ها از بازار نزدیک در 4 نوامبر 2022)

در میان این نام ها ، فقط گزارش های Q3 تسلا و اپل چشمگیر بودند. به نظر من ، تسلا حتی در صورت رکود اقتصادی به رشد خود ادامه خواهد داد زیرا پذیرش EV هنوز در اوایل است. از طرف دیگر ، من فکر می کنم اپل در سال 2023 به همان اندازه که در دو سال گذشته انجام داد ، تلاش خواهد کرد تا به همان اندازه سخت افزار بفروشد ، زیرا مصرف کنندگان در حال حاضر با قیمت های بالاتر (به دلیل تورم) دست و پنجه نرم می کنند. گزارش Q3 Alphabet خوب بود ، اما درد در تبلیغات و افزایش هزینه های عملیاتی در محله های آینده بیشتر صدمه می زند. در حالی که راهنمای هزینه متا برای سال 2023 مسئله بزرگی در گزارش خود بود ، راهنمای Q4 آمازون برای فروش بسیار پایین تر از انتظارات بود. علاوه بر این ، گزارش مایکروسافت یک بازار رایانه شخصی نرم و کاهش در ابر را برجسته کرد (AWS نیز کند شد). و سازندگان تراشه مانند NVIDIA (NVDA) و AMD (AMD) با گلوت موجودی دست و پنجه نرم می کنند. با گذشت سالها ، ما به گزارش های سه ماهه بی عیب و نقص از Faangs عادت کردیم و در این زمینه ، فصل درآمد Q3 برای این غول های فنی مجموعه ای از ناامیدی ها بود. از دیدگاه اساسی ، سهام فناوری در مرحله فعلی چرخه تجارت ضعیف به نظر می رسد ، با این که محیط کلان اقتصادی در سال 2023 حتی به چالش کشیده می شود.

براساس مدل ارزیابی TQI ، اپل و مایکروسافت هنوز با حق بیمه 25-30 ٪ به ارزش های منصفانه خود معامله می کنند (و این بدون توجه به رکود اقتصادی در سال 2023 است). تسلا نسبتاً ارزشمند است و سه مورد دیگر نیز کم ارزش هستند. با این حال ، آقای Market تمایل به بیش از حد به صعود و صعود به روند نزولی دارد! صادقانه بگویم ، من سهام فنی را نمی بینم که سال آینده وارد بازار گاو نر جدید می شوند ، تا زمانی که ژنرال ها حق بیمه ارزیابی خود را از دست بدهند. بله ، سهام فناوری بسیار پایین آمده است ، اما تصحیح تاکنون برخی از کف های را از بین برده است ، و قبل از اینکه دوباره این بخش جذاب شود ، راه طولانی وجود دارد.

همانطور که در گذشته بحث کرده ام ، سهام فناوری مانند اپل و مایکروسافت هنوز در چند برابر با Lofty Multiples تجارت می کنند (~25 برابر P/E) ، و در رکود اقتصادی ، این دو نام می توانند 30-50 ٪+ از سطح فعلی خرد شوند. و پس از آن تعداد زیادی از نام های فناوری غیر سودآور وجود دارد که هنوز هم در همه جا در حال جمع شدن هستند و هیچ توجهی به سهام فناوری با کیفیت نیز ندارند.

در حالی که ما قبلاً شاهد بازگشت قابل توجهی در QQQ (خیلی بیشتر از جاسوسی) بودیم ، فکر می کنم در QQQ روند نزولی بیشتری داشته باشیم زیرا چرخش بخش به دور از فناوری برای آینده قابل پیش بینی ادامه دارد. من نمی دانم که آیا شاهد کاهش 50 ٪ از سطح فعلی خواهیم بود یا خیر. با این حال ، منطقه 215-235 دلاری بسیار بازی است و رکود اقتصادی می تواند ما را در نیمه اول سال 2023 به آنجا برساند.

WeBull Desktop

با این همه گفته می شود ، سرمایه گذاران سهام فردی با یک بازه زمانی سرمایه گذاری بلند مدت و معده برای نوسانات باید به دنبال فرصت هایی در این بازار باشند ، زیرا ما هم اکنون در بخش فناوری معاملات داریم. به عنوان مثال ، متا در~10-12x به جلو P/E یا Tesla در~30 برابر P/E (پتانسیل رشد بسیار بالاتر از متا). ما به عنوان یک جامعه سرمایه گذاری ، ما همیشه سرمایه گذاری جسورانه و فعال را با مدیریت ریسک فعال در سرمایه گذار کوانتومی دنبال خواهیم کرد. و با توجه به دیدگاه های اساسی و فنی ارائه شده در این یادداشت ، ما در حال اجرای پرچین های مبتنی بر گزینه در پرتفوی اصلی خود برای سال آینده هستیم و ما همچنان به استقرار موقعیت های نقدی خود ادامه خواهیم داد (~50 ٪ از AUM ما) به صورت دو هفته ای برای جمع آوری سهام محکومیت بالای ما در طول سال 2023.

خط پایین

به نظر من ، درد برای سهام فنی به پایان رسیده است ، در حالی که ژنرالهایی مانند اپل و مایکروسافت هنوز در ارزیابی های حق بیمه تجارت می کنند. احتمال رکود در حال افزایش است ، و سهام فناوری (همراه با بازارهای سهام وسیع تر) می تواند در سال 2023 تحت فشار باقی بماند. همانطور که می بینم ، فرصت های انتخابی در بخش فناوری وجود دارد که در حال حاضر ارزش خرید را دارند ، و فردسرمایه گذاری سهام با برنامه های متوسط هزینه دلار و مدیریت ریسک فعال بهترین راه برای فعالیت در این بازار خرس است.

Key Takeaway: من QQQ را "فروش" با 290 دلار ارزیابی می کنم ، با هدف 215-235 دلار تا پایان Q2 2023.

با تشکر از خواندن ، و سرمایه گذاری مبارک. لطفاً افکار ، سوالات و/یا نگرانی های خود را در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

آیا به دنبال ارتقاء عملیات سرمایه گذاری خود هستید؟

سفر سرمایه گذاری شما بی نظیر است ، و اهداف سرمایه گذاری شما و سطح تحمل ریسک نیز همینطور است. این دقیقاً به همین دلیل است که ما خدمات بازار خود را - "سرمایه گذار کوانتومی" - برای کمک به شما در ساخت یک عملیات سرمایه گذاری قوی که می تواند اهداف مالی بلند مدت شما را انجام دهد ، طراحی کرده ایم.

ایده اصلی TQI تولید ثروت پایدار از طریق استراتژی های پرتفوی متناسب است که نیازهای سرمایه گذار را در مراحل مختلف چرخه عمر سرمایه گذار تأمین می کند. هر یک از پنج پرتفوی مدل ما با ایده های سرمایه گذاری کاملاً مورد بررسی ، مدیریت ریسک تعبیه شده و مهندسی مالی تخصصی برای تولید آلفا همراه است.

کتاب دستیار معامله گر...
ما را در سایت کتاب دستیار معامله گر دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : عزت‌الله انتظامی بازدید : 29 تاريخ : دوشنبه 29 اسفند 1401 ساعت: 18:35